Sosyal Hizmet Merkezinde yapılan toplantıya Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, TKDK Van İl Kördinatörü İbrahim Başak,  İle Jandarma  Komutanı Mehmet Diki, , İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, İlçe Müftüsü Fikri Göncü, kurum amirleri ve muhtarlar katıldı
Toplantıda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD II 3. Başvuru Çağrı İlanının yayınlanmasıyla yönelik bilgilendirme brifing verildi.
TKDK tarafından IPARD II 3. Başvuru Çağrı İlanının yayınlanmasıyla Van İl Koordinatörlüğü tanıtım çalışmalarına başladı. Destekleme kapsamında yer alan tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirlerine ilişkin bilgi paylaşıldı.
TKDK ekibi tarafından ilk olarak proje süreci ile ilgili sunum yapıldı. Proje başvurusunda bulunmak isteyen gerçek veya tüzel kişiliklerin uyması gereken genel başvuru şartlarına da değinilen bilgilendirmede, yatırım yapmak isteyen yeni işletmeler için destek oranlarının yüzde 40-50, kapasite artırımı yapmayacak olan mevcut işletmeler için de destek oranlarının yüzde 50-60 arasında değişebileceği ifade edildi. Süt üreten tarımsal işletmelerde süt satışını kanıtlayabilen ve belirtilen sınırlarda kalmak kaydıyla hayvan mevcudiyeti olan yatırımların yüzde 70 oranında destek alabileceği kaydedilirken, yumurta tavukçuluğu sektöründe sadece kapasite artırımı yapmayacak olan mevcut işletmelerin destek kapsamında olduğu vurgulandı.
Sunumdan sonra konuşan Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan v. Tekin Dundar:  "Devlet, yüzde 70'lere varan hibe veriyor. Bir milyonluk bir yatırım yapıyorsan 700 bin lirasını bedava veriyor. Bedava para veriyor ama buna uygun insanlarımız uygun projeler hazırlayıp bundan yeterince yararlanamıyor. Siz ne kadar uygun proje hazırlarsanız o kadar hibeden pay alırsınız. Herkes ilçeye daha çok kaynak aldırma gayretinde olsun. Bizim insanımız zengin olduğu zaman hepimiz zengin oluruz’’.
Muhtarlar ve kamu kurum amirleriyle yenilen yemeğin ardından toplantı son buldu.